چالش‌های فرهنگی مهاجرت

زندگی در یک کشور جدید چالش‌های زیادی را به همراه دارد و برای هر انسانی از هر کشور و فرهنگی این چالش‌ها به وجود می‌آید و یک‌سری از این چالش‌ها برای همه مهاجران مشترک است. در این قسمت می‌خواهیم با برخی از این چالش‌ها آشنا شده و راهکارهایی برای آن‌ها پیدا کنیم.

یکی از اتفاقاتی که برای همه مهاجران می‌افتد، شُک فرهنگی یا همان  culture shock هست. شُک فرهنگی یک پدیده طبیعی است که وقتی کشورتان را به مقصد کشوری که فرهنگ و زبانی متفاوت دارد ترک می‌کنید، برای شما اتفاق می‌افتد.

شُک فرهنگی پنج مرحله دارد:
۱. دوره ماه عسل (honeymoon phase)
۲. عدم پذیرش
۳. تطبیق
۴.ائتلاف
۵. شُک فرهنگی معکوس (که زمانی که به کشور خودتان بر می‌گردید رخ می‌دهد.)

مرحله اول: دوره ماه عسل

این مرحله زمانی است که شما تازه وارد کشور مقصد خود شده‌اید. شما مثل یک توریست در این مرحله رفتار می‌کنید و برای دیدن مکان‌های جدید هیجان دارید.
در خیابان‌ها راه می‌روید و برای اولین بار به همه چیز نگاه می‌کنید و بعضی از چیزهایی که می‌بینید برای شما ناآشنا و جدید است.
مرحله اول می‌تواند روزها یا هفته‌ها و یا ماه‌ها طول بکشد و این بستگی به شما دارد.

مرحله دوم: عدم پذیرش

اینجاست که تأثیرات منفی شک فرهنگی به وجود میآید. بار دیگر، این مرحله برای بعضی از افراد بسیار قدرتمندتر خواهد بود ، یا حتی ممکن است به محض اینکه از هواپیما پیاده شوید، به آن دچار شوید. تا زمانی که آنجا نباشید و با این فرهنگ خارجی روبرو شوید، دشوار است.
در این مرحله ممکن است شروع به پیدا کردن سیستم‌های ناامیدکننده کنید. چیزی شما را گیج و تحریک می‌کند، به این دلیل که متفاوت از آنچه انتظار داشتید است؛ یا با منطق شما سازگار نیست و یا به سادگی شما را ناامید می کند، به دلایلی که حتی نمیدانید.

مرحله سوم: تطبیق

تطبیق از شخص به شخص دیگر متفاوت است. ممکن است فقط چند ساعت یا چند هفته یا حتی ماه طول بکشد. همه چیز به فرد بستگی دارد، شوکی که در معرض آن قرار دارد و چگونه میتوانند با آن مقابله کند. یافتن راه‌های غلبه بر این شُک در هر کشوری که بازدید می‌کنید، متفاوت خواهد بود. حتی اگر فقط تفاوت‌های کمی بین فرهنگ ها، زبان‌ها، غذاها وجود داشته باشد.

مرحله چهارم: ائتلاف

سرانجام، شما بر اختلافات غلبه می‌کنید و در محیط جدید خود احساس تعلق پیدا می‌کنید. شما یاد می‌گیرید که تفاوت‌های فرهنگی را بپذیرید، اگرچه ممکن است این سطح از علاقه همانند آن‌چه در مرحله ماه عسل احساس کردید نباشد، با این مکانها و احساسات جدید احساس راحتی می‌کنید.
بعضی اوقات، به نظر می‌رسد که از این مرحله می‌گذرید و آن را تجربه نمی‌کنید. به نظر میرسد که به تدریج تطبیق پیدا می‌کنید و هرگز در خانه یا یک کشور احساس راحتی نمی‌کنید. هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد، بعضی اوقات ممکن است یک شهر خیلی شلوغ باشد یا یک کشور ممکن است خیلی با سلیقه شما فرق بکند و شما هرگز به مرحله پذیرش کامل نمی‌رسید. تلاش برای وفق دادن خود، در تجربه من، هرگز کار نمی‌کند.

مرحله پنجم: شُک فرهنگی معکوس

ما به عنوان انسان، سازگار هستیم. برخی سریع‌تر از سایرین، اما سرانجام روش جدیدی از زندگی به نوعی بر ما تأثیر میگذارد. وقتی منطقه زمانی به ما میگوید که چه ساعت از روز بیدار شویم، در رستوران‌های محلی غذا می‌خوریم و با همه افراد اطراف خود تعامل می‌کنیم، شما را تغییر می‌دهد. مهم نیست که چقدر خود را به تأثیرات بیرونی نزدیک می‌کنید، وقتی ما با این جامعه جدید سازگار میشویم و با آن به صلح می‌رسیم، چیزی در درون ما تغییر می‌کند. اگر این اجازه را به آن بدهیم.
همه چیز دوباره و دوباره متفاوت است. این به عنوان شک ورود مجدد شناخته میشود. این اتفاق وقتی میافتد که شما مدت طولانی را از خانه خود دوربوده‌اید و به نحوه کارکردن عادت ندارید. دورهای که شما باید از خانه خود بازگردید تا یک شوک ورود مجدد را تجربه
کنید و این برای هر مسافر متفاوت است.چه شما یک شخص آزاد هستید که هیچ ترسی از صحبت کردن با افراد تصادفی در خیابان ندارید و یا قطب مقابل آن هستید، روش‌هایی برای سازگاری با شک فرهنگی وجود دارد.
در حالی که برخی از شما برای سازگاری به تعامل با دیگران احتیاج دارید، اگر میخواهید بر این تجربه جدید توسط خودتان غلبه کنید، گزینه‌های زیادی وجود دارد.

متن از :
سارا افتخارزاده «کارشناسی مهندسی و علم مواد، دانشگاه صنعتی شریف»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *