گزارش طرح «تنها میان بحران»

پس از شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفندماه و افزایش نگرانی‌ها، تعطیلی‌های گسترده به تدریج شروع و افراد به ماندن در خانه توصیه شدند؛ توصیه‌ای که برای همگان، به نحو مطلوب، قابل اجرا نبود.
کودکان کار و خانواده‌های آن‌ها تنها بخشی از گروهی هستند که در این شرایط نیز در تلاش برای تهیه حداقل مایحتاج زندگی خود بودند، چه رسد به خرید اقلام بهداشتی و قرنطینه خود در خانه.

بر این مبنا شورای صنفی دانشگاه امیرکبیر و کانون یاریگران دانشگاه شریف تلاش کردند تا با جمع‌آوری کمک‌های مالی شما عزیزان و از طریق همکاری با سمن‌های فعال در حوزه کودکان کار و خانواده‌های آن‌ها، نقشی در حمایت از این خانواده‌ها برای مقابله با بحران داشته باشند.

شرایط بحرانی‌ست!

با توجه به بحرانی بودن شرایط، امکان برآورد کمک‌های مالی و پیش‌بینی شرایط آینده میسر نبود؛ از این رو در ابتدای کار از مشخص کردن جزئیات طرح خودداری کردیم تا هنگام اجرای فاز عملی و برحسب شرایط، تصمیم بهینه گرفته شود؛ از سوی دیگر تلاش کردیم تا با مشخص کردن چهارچوب طرح و ذکر موارد ضروری، طرحی شفاف و هدفمند را اجرا کنیم.

جمع‌آوری کمک‌های مالی از اوایل فروردین‌ماه شروع شد و تا اوایل اردیبهشت‌ماه ادامه یافت که در این بازه، مبلغ ۵,۵۷۵,۰۰۰ تومان جمع‌آوری شد. تهیه و توزیع اقلام بهداشتی که با ارائه آموزش‌های ابتدایی همراه بود توسط دو سمن مرتبط با کانون یاریگران انجام شد: جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان و انجمن حمایت از حقوق کودکان.

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان از همان ابتدای بحران، با در نظر گرفتن منابع انسانی و مالی خود، برنامه‌های حمایتی مختلفی را طرح‌ریزی و اجرا کرد که هم شامل خانواده‌ها و کودکان تحت پوشش این سمن می‌شد و هم شامل نیازسنجی‌هایی که این سمن در مناطق و گروه‌های مختلف انجام می‌داد.

پس از جمع‌آوری مبلغ ۳,۴۰۰,۰۰۰ تومان تا ۱۲ام فروردین‌ماه، این مبلغ به جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان داده شد تا در یکی از طرح‌ها مورد استفاده قرار گیرد: تهیه و توزیع اقلام بهداشتی بین ۵۰ خانواده‌ شناسایی شده واقع در محله گلدسته. در این طرح بسته‌های اقلام بهداشتی ضروری شامل یک شامپوی بزرگ، یک وایتکس، یک پودر رخت‌شویی و یک مایع دستشویی به خانواده‌ها تحویل داده شد.

jamiat-defa

انجمن حمایت از حقوق کودکان

‌خانه کودک شوش که یکی از خانه‌های کودک تحت نظر انجمن حمایت از حقوق کودکان و تاسیس‌شده توسط آن است، با توجه به شیوع ویروس کرونا و آسیب‌های به دنبال آن، اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مالی و تهیه اقلام ضروری برای خانواده‌های نیازمند محله هرندی کرده است.

مبلغ ۲,۱۷۵,۰۰۰ تومان نیز از طریق این طرح، جمع‌آوری و جهت خرید اقلام بهداشتی به خانه کودک شوش داده شد. این مبلغ برای تامین هزینه‌های خرید ۴۳ عدد شامپو، ۵۰ عدد مایع دستشویی، ۱۰۰ بسته دستکش، ۷۴ بسته نوار بهداشتی و ۸۰ بسته دستمال کاغذی استفاده شد که پس از خرید اقلام خوراکی با همکاری داوطلبان کانون یاریگران و کامل شدن  بسته‌های معیشتی، ۵۰ بسته آماده و به خانواده‌هایی که توسط واحد مددکاری خانه کودک شوش شناسایی شده بودند، تحویل داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *